Skip to main content

Jeśli masz psa i planujesz przeprowadzkę do Norwegii lub podróż turystyczną z pupilem, powinieneś sprawdzić, czy twój czworonóg będzie tam mile widziany.

W niektórych krajach, na przykład Wielkiej Brytanii, Danii i Norwegii nie można posiadać ani wwozić określonych ras psów. W Norwegii zabronione jest posiadanie psów uznawanych za potencjalnie niebezpieczne, agresywne bądź hodowane z pominięciem zasad etyki np. do walk psów. Zakaz dotyczy również mieszańców zabronionych ras oraz mieszańców psa i wilka. Niedozwolone jest rozmnażanie lub sprowadzanie z zagranicy takich psów, ich nasienia lub embrionów. Za egzekwowanie przepisów w tym zakresie odpowiedzialna jest policja.

Rasy zakazane w Norwegii to:

  • Pitbullterrier
  • Amstaff – Amerykański Staffordshire Terrier
  • Mastif brazylijski – Fila brasileiro
  • Mastif japoński – Toso inu
  • Dog argentyński – Dogo argentino
  • Wilczak czechosłowacki – Tsjekkoslovakisk ulvehund (Norwegia jest jednym krajem, który zabrania posiadania psów tej rasy).

W przypadku wątpliwości policja lub organy celne mogą przejąć zwierzę i uśpić je (to najczęściej spotykany przypadek) lub nie zezwolić na przekroczenie granicy wraz z psem.

Niezależnie od rasy, w Norwegii zabronione jest posiadanie psów trenowanych do atakowania ludzi bądź innych zwierząt.

W 2017 roku norweski parlament przyjrzał się na nowo przepisom zabraniającym posiadania wybranych ras psów. Mimo licznych protestów Norsk Kennel Klubb przepisy zostały utrzymane w mocy. Norweskie regulacje w tym zakresie były wielokrotnie krytykowane przez znawców i miłośników psów. Ustawodawca nie wyjaśnił dokładnie, dlaczego jedne rasy psów zostały uznane za szczególnie agresywne, a inne nie. Od obowiązujących przepisów nie ma niestety wyjątków.