Skip to main content

Mieszkasz i pracujesz w Norwegii? A może prowadzisz w tym kraju działalność gospodarczą? Jeśli tak, spoczywają na Tobie określone obowiązki związane z rozliczeniami i odprowadzaniem podatków. Chociaż o księgowość w Norwegii w teorii możesz zadbać samodzielnie, w praktyce może to być poważne wyzwanie. Zobacz, dlaczego warto zaufać profesjonalistom i w czym mogą Ci pomóc.

Księgowość – Norwegia ma inne regulacje niż Polska

Usługi w zakresie księgowości w Norwegii mogą być potrzebne zarówno osobom prywatnym, jak i firmom. Zarówno jedni, jak i drudzy, prowadząc działalność zarobkową w tym kraju, podlegają tamtejszym przepisom podatkowym. 

Podstawowe obowiązki rozliczeniowe w Polsce i w Norwegii są oczywiście podobne. W przypadku osób fizycznych konieczne jest więc na przykład coroczne dokonywanie rozliczeń podatku dochodowego. Za to prowadzący firmy muszą księgować przychody i koszty, składać rozliczenia roczne, a także w wielu przypadkach rozliczać VAT oraz wynagrodzenia i składki pracownicze. Warto jednak pamiętać, że zasady rozliczeń w Norwegii różnią się od tych obowiązujących w Polsce. Dlatego jako obcokrajowcowi może Ci być trudno poradzić sobie z nimi samodzielnie.

Sprawdź także: Przeprowadzka do Norwegii – formalności

Księgowość w Norwegii – dlaczego warto skorzystać z usług specjalistów?

Chociaż norweska księgowa nie musi się zajmować Twoimi rozliczeniami, w większości przypadków zatrudnienie specjalisty jest rozsądnym rozwiązaniem. Oto najważniejsze zalety skorzystania z usług fachowców.

Brak wyzwań związanych z barierą językową

Chociaż w Norwegii wiele spraw możesz załatwić w języku angielskim, nawet jeśli posługujesz się nim dobrze, możesz mieć problemy, gdy pojawi się sprawa rozliczeń. Dlaczego? Po pierwsze, ponieważ wiele dokumentów i formularzy jest dostępnych wyłącznie po norwesku. A po drugie – nawet jeżeli znasz ten język, może Ci być trudno zrozumieć niuanse terminologii księgowej i finansowej. Tymczasem popełnienie błędu może Cię kosztować zarówno sporo nerwów, jak i pieniędzy!

Pewność, że księgowanie w Norwegii zostanie przeprowadzone prawidłowo

Profesjonalna norweska księgowa zadba o to, aby Twoje rozliczenia zostały przeprowadzone zgodnie z obowiązującym w Norwegii prawie i dotarły na czas do Skatteetaten, czyli tamtejszego urzędu skarbowego. Specjaliści upewnią się również, że złożone przez Ciebie dokumenty są zgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami – mogą one ulegać zmianom.

Eksperci zatroszczą się również o to, abyś otrzymał zwrot podatku, jeśli taki Ci przysługuje. To szczególnie ważne przy rozliczeniach podatku dochodowego. Warto wiedzieć, że chociaż wstępne rozliczenie podatkowe, tj. Skattemelding, jest przygotowywane automatycznie, to system nie uwzględnia należnych odpisów podatkowych. Czasami zdarza się też, że została uwzględniona za mała kwota wolna od podatku. Dlatego warto sięgnąć po pomoc specjalistów.

Oszczędność czasu

Rozliczenia księgowe – w Norwegii czy w Polsce – to czasochłonne zajęcie, zwłaszcza gdy mowa o rozliczeniach firmowych. Nawet jeśli stosujesz oprogramowanie, które do pewnego stopnia automatyzuje te procesy, zaksięgowanie wszystkich faktur czy przesłanie dokumentów rozliczeniowych pracowników wymaga sporo pracy. Współpraca z biurem księgowym w Norwegii sprawia, że nie musisz spędzać długich godzin na księgowaniu – możesz się skupić na zadaniach bezpośrednio związanych z prowadzonym biznesem.

Księgowa w Norwegii rozmawia z klientem
Współpraca z norweską księgową sprawi, że rozliczenia staną się prostsze i wygodniejsze.

Księgowość w Norwegii – jakie usługi obejmuje?

Zakres usług księgowych w Norwegii, z jakich można skorzystać, jest bardzo szeroki. Osoby prywatne najczęściej potrzebują wsparcia przy rozliczeniach rocznych oraz odzyskiwaniu podatku z tego kraju. Natomiast zakres współpracy z firmą jest uzależniony od jej konkretnych potrzeb, a także od formy prowadzonej działalności.

Usługi księgowe mogą objąć np.:

  • księgowanie dokumentów finansowych firmy,
  • wystawianie faktur lub udostępnienie systemu do fakturowania,
  • rejestrację w rejestrze MVA i przygotowywanie raportów MVA,
  • przygotowywanie rozliczeń rocznych firmy,
  • pomoc w założeniu firmy – zarówno działalności jednoosobowej, jak i np. spółki akcyjnej,
  • rozliczenia kadrowo-płacowe,
  • rozliczenia kosztów prowadzenia działalności w Norwegii,
  • rozliczenie podatków od importu,
  • rozliczenie podatku VAT.

Warto pamiętać, że konkretna gama usług księgowych, na które zdecyduje się przedsiębiorca, jest zazwyczaj ustalana indywidualnie. Warunki współpracy są uzależnione choćby od formy prowadzonej działalności gospodarczej – na innej zasadzie jest prowadzona księgowość ENK (czyli przy jednoosobowej działalności), a na innej księgowość spółki AS czy księgowość NUF, a więc norweskiej filii firmy.

Potrzebujesz usług księgowych w Norwegii? Skontaktuj się z naszym zespołem. Zajmiemy się Twoimi rozliczeniami – tak, abyś zyskał pewność, że są prowadzone w zgodzie z prawem i najkorzystniej, jak to możliwe.