Skip to main content

Każdego roku wiele osób decyduje się na założenie własnej firmy. Jedni chcą być niezależni  a inni marzą o zarobieniu dużych pieniędzy. Jednak, jak pokazują przeprowadzone badania, i jedni i drudzy są narażeni na duże ryzyko związane z zamknięciem firmy przed upływem 5 lat.

Urząd skarbowy zebrał kilka przydatnych rad, które pomogą w planowaniu własnego biznesu oraz być może w uniknięciu niektórych pułapek. Oto one:

  1. Nie przeceniaj siebie jako właściciela firmy, proces zakładania własnego biznesu wymaga wiele czasu od ciebie oraz od twoich najbliższych. Pomyśl, że być może będziesz musiał zrezygnować z wakacji z najbliższymi po to by zrealizować swoje marzenia. Zastanów się ile czasu będziesz potrzebował na założenie firmy i poinformuj swoich najbliższych o tym.
  2. Nie zakładaj zbyt optymistycznego budżetu. Zazwyczaj osoba początkująca wyolbrzymia dochody zapominając o kosztach prowadzenia działalności. A to prowadzi do problemów z opłaceniem bieżących zobowiązań.
  3. Nie przeceniaj rynku zbytu. Wiele osób sądzi, że rynek usług i towarów jest dużo większy niż jest on w rzeczywistości. Zaleca się zrobić analizę rynku pod kątem usług lub towarów jakie chcemy sprzedawać.
  4. Sprawdź najpierw wszystkie formalności. Jakie masz obowiązki i prawa jako właściciel firmy. Jakich terminów musisz pilnować jeśli chodzi np. o płacenie podatków.
  5. Wybierz pasującą do twojej działalności formę organizacyjną firmy. Może lepiej będzie założyć firmę w formie spółki akcyjnej niż jako osoba fizyczna prowadząca działalność?
  6. Zadbaj o sprawną ekonomię firmy.  Wystawiaj faktury zaraz po zrealizowaniu usługi lub zamówienia. Płynność finansowa firmy jest niezmiernie ważna.
  7. Jeśli nie masz pojęcia o prowadzeniu księgowości, zleć to profesjonalnej firmie. Firma dopilnuje prawidłowego płacenia podatków, terminów oraz będzie pomocna w podejmowaniu niektórych decyzji finansowych.
  8. Jeśli masz wspólników w firmie to ważne jest aby sporządzić umowę odnośnie prowadzenia firmy, obowiązków itp.
  9. Żeby założyć  firmę trzeba mieć na początek kapitał własny, czyli środki finansowe. Zyski nie przyjdą od razu, a zobowiązania jednak trzeba regulować terminowo.  

Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie Skatteetaten lub Brønnøysundregister.

A my zapraszamy do naszych oddziałów, gdzie odpowiemy na pytania związane z założeniem własnej firmy w Norwegii.