Zasiłek macierzyński/tacierzyński

Świadczenie należy się osobom, które były aktywne zawodowo i uzyskiwały z tego tytułu dochód w przeciągu 6 z ostatnich 10 miesięcy. Kolejny warunek to wypracowanie dochodu równego co najmniej połowie kwoty G (do maja 2018 roku jest ona ustalona na 93 634 NOK).

Od 1 stycznia wprowadzono pewne zmiany i wyjaśnienia zasad dotyczących zasiłków rodzicielskich. Przy wyborze zasiłku rodzicielskiego o niskiej stopie, tj. 80% zasiłku rodzicielskiego, kwota ojca i kwota macierzyńska wzrastają z 15 tygodni do 19 tygodni. W tym samym czasie okres wspólny jest skrócony z 26 tygodni do 18 tygodni, tak więc całkowity okres świadczenia wynosi 59 tygodni przy wyborze niskiej stawki. Zmiana dotyczy przypadków, w których pierwszy dzień świadczenia to 1 stycznia 2019 roku lub później.

W wielu przypadkach tylko ojciec ma wypracowane prawo do zasiłku, bowiem matka mieszka w Polsce. Może wtedy przejść na urlop tacierzyński (foreldrepenger til far). Urlop ten może rozpocząć po 6 tygodniach od narodzin dziecka, bowiem jest to okres zarezerwowany wyłącznie dla matki, o ile matka podejmie pracę na co najmniej 75% etatu lub dziennie studia na państwowej uczelni. Ojciec może w takim wypadku aplikować o 40 tygodni pełnopłatnego urlopu lub 50 tygodni ze stawką 80%

KONTAKTWyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z realizacją zgłoszenia. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem /am poinformowany /a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest ATS Anna Stankiewicz z siedzibą ul.Wojska Polskiego 122/5.

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com