Skip to main content

Wynajem mieszkania w Norwegii

Norwegia w ostatnich latach stała się popularnym wśród Polaków krajem zarobkowym. Mieszkańcy nadwiślańskiego kraju chętnie do niej emigrują, stąd nikogo nie powinno dziwić, że ich liczba w Norwegii niedawno przekroczyła 100 tysięcy. Ten wynik pozwala nam zajmować pierwsze miejsce w rankingu liczebności nacji obcojęzycznych zamieszkujących skandynawskie państwo. Wysokie płace i godziwe warunki pracy są wabikiem nie do odparcia dla wielu z nas. Jednak odnalezienie się w odmiennych warunkach nie jest łatwe. Problemem jest nie tylko język, ale i choćby taka kwestia, jak wynajęcie mieszkania. Niestety pracodawcy nie zawsze są w stanie zapewnić lokum. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, gdzie szukać mieszkań na wynajem w Norwegii i jak wygląda procedura z tym związana, zapoznaj się z naszym artykułem.  

Mieszkania w Norwegii dla pracowników sezonowych 

Osoby podpisujące kontrakt w Polsce najczęściej mają już zagwarantowane mieszkanie w Norwegii. Zazwyczaj to typowe hotele pracownicze. W jednym pomieszczeniu o niewielkim metrażu zakwaterowanych jest kilku pracowników, jednak problem ciasnoty jest zjawiskiem rzadko spotykanym. Standardem jest wspólna łazienka przynależąca do danego poziomu, ale zdarzają się obiekty z częściami sanitarnymi zaraz obok lokalu. Rezydenci nie ponoszą bezpośrednich opłat z tytułu najmu mieszkania. Norwegia dysponuje pokaźną bazą owych budowli. Głównie są spotykane w mniejszych miejscowościach, gdzie dominuje rolnictwo. Po zakończeniu zbiorów emigranci wracają do siebie. Typowe mieszkania w Norwegii przeznaczone pod taki użytek odznaczają się dobrymi warunkami, często prócz podstawowych mediów proponując bezprzewodowy Internet czy telewizję satelitarną.  

Indywidualne wynajęcie mieszkania  

Osobną kwestią jest indywidualne wynajęcie mieszkania. Tutaj trzeba wykazać się nie tylko znajomością rynku nieruchomości. Przydatna okaże się też komunikatywność językowa – większość Norwegów biegle włada angielskim, więc porozumienie się w tej mowie powinno wystarczyć. Sprawdźmy zatem, jakie pomieszczenia dla obcokrajowców dostępne są w tym urokliwym zakątku, jakim jest Norwegia. Mieszkania w kraju fiordów dzielimy na następujące kategorie: 

  • hybel – odpowiednik naszej kawalerki; 
  • leilighet – cechuje się większą powierzchnią niż hybel i ma wydzieloną kuchnię i sypialnię; 
  • rom, kollektiv/bofellesskap – 1 pokój w domku jednorodzinnym lub w mieszkaniu w bloku. Użytkownicy całego mieszkania dysponują ogólnodostępną łazienką i kuchnią; 
  • rekkehus/tomannsbolig – dom w zabudowie szeregowej/bliźniak; 
  • enebolig – domek jednorodzinny z ogrodem. 

Gdzie szukać mieszkań na wynajem w Norwegii? 

Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie szukać mieszkań na wynajem w Norwegii? Oczywiście można wpisać w wyszukiwarce najpopularniejsze frazy z tym związane, czyli „mieszkanie Norwegia wynajem” bądź „wynajem mieszkania Norwegia”, ale otrzymane wyniki nie zawsze są satysfakcjonujące. Polskie domeny często prezentują ogłoszenia wygasłe. Zdarzają się także anonse redagowane przez oszustów. Alternatywą są grupy tematyczne na popularnych portalach społecznościowych, czego najlepszym przykładem jest Facebook. Publikowane tam w formie postów mieszkania w Norwegii zazwyczaj są najaktualniejsze, poza tym zainteresowany może szybko skontaktować się z wynajmującym i ustalić szczegóły.  

Na terenie Norwegii prężnie działa Polonia. Choć w naszym społeczeństwie panuje przekonanie, że na obczyźnie rzadko sobie pomagamy, to w kontekście Norwegii to stwierdzenie nijak ma się do rzeczywistości. Zdecydowana większość rodaków zamieszkująca daleką północ odznacza się otwartością i chęcią niesienia pomocy. Dobitnie świadczą o tym rozsiane po norweskich miastach związki polonijne. Zwracając się do takiej instytucji za pośrednictwem Internetu z hasłem „mieszkanie Norwegia wynajem”, z pewnością otrzymamy zadowalającą odpowiedź

Inną metodą, jednak nieco trudniejszą, jest przeglądanie witryn norweskich. Wyświetlane są tylko ważne ogłoszenia, bo adresowane do odbiorcy zamieszkującego to charakterystyczne państwo, jakim jest Norwegia. Mieszkania dostępne są pod adresem www.finn.no. To odpowiednik popularnych dostępnych w Polsce platform sprzedażowych. Wybór jest spory. By swobodnie poruszać się po poszczególnych zakładkach, niezbędna jest znajomość norweskiego. Oczywiście można skorzystać z wbudowanego w przeglądarkę translatora, ale jakość tłumaczeń nierzadko pozostawia wiele do życzenia. Ratunkiem jest bezpośredni kontakt z osobą, która oferuje mieszkanie w Norwegii na wynajem, ale trzeba liczyć, że dogadamy się z nią po angielsku. Inną stroną podpowiadającą, gdzie szukać mieszkań na wynajem w Norwegii, jest www.hybel.no.  

Wynajęcie mieszkania przez studenta 

Zanim przystąpimy do poszukiwań, dobrze sporządzić listę, czego oczekujemy od mieszkania. Norwegia to nie tylko świetne miejsce do podjęcia lukratywnej pracy, ale i lokalizacja wielu renomowanych uczelni. Może być doskonałą alternatywą dla zagranicznych uniwersytetów, stąd dla potencjalnego studenta ważnym zagadnieniem jest wynajem mieszkania. Norwegia przygotowała dla żaków ciekawy system zakwaterowania. Uniwersytety i politechniki dysponują bazą akademików, jednak jeśli studenci nie są zainteresowani taką formą, władze placówek mają rejestr właścicieli lokalnych nieruchomości, którzy proponują wynajęcie mieszkania na stosunkowo atrakcyjnych warunkach. To wygodne rozwiązanie, bo pozwala tanio znaleźć własny kąt w pobliżu Alma Mater.  

Mieszkania w Norwegii – stawki, depozyt  

A jak kształtują się koszty najmu mieszkania? Norwegia niestety jest w tym aspekcie bardzo droga. Kwoty oscylują w granicach 2-4 tys. koron za pokój w Oslo, natomiast za mieszkanie zapłacimy od 8 do 12 tys. koron w tej samej lokalizacji. Mieszkania w Norwegii są objęte kaucją, chociaż w kraju fiordów nazywana jest ona depozytem. Przeznaczenie tego zabezpieczenia nieco inaczej definiuje Norwegia. Mieszkania są chronione przed niewypłacalnością najemcy. To z depozytu są potrącane nieuregulowane należności. Jego wysokość nie może być wyższa niż czynsz za 6 miesięcy. Gdy nie dysponujemy takimi środkami, istnieje szansa ubiegania się o nie w najbliższym urzędzie gminy. Są udzielane jako pożyczka lub pisemna gwarancja. Depozyt dodatkowo da się uzyskać przez bank. Środków wpłaconych na konto nie może podjąć żadna ze stron w okresie trwania umowy. Dopiero po jej wygaśnięciu deklaracja wynajmującego pozwala odebrać najemcy wkład.  

Mieszkanie w Norwegii z perspektywy Polaka 

Podobne obwarowania prawne i warunki do życia panują w całej Skandynawii, jednak który kraj z naszego punktu widzenia sprawdza się najlepiej i to tam chcemy wynająć mieszkanie? Norwegia. Wynajem właśnie w Norwegii najbardziej kusi rodaków. Tubylcy są otwarci na inne nacje, dobrze płacą, mają piękne środowisko i infrastrukturę ułatwiającą codzienną egzystencję. Nawet w małych miejscowościach transport publiczny jest znakomicie rozwinięty. Sklepy czy obiekty użyteczności publicznej są usytuowane w centrach, a do tych łatwo się dostać. Poziom planowania przestrzennego stoi tam na wysokim poziomie. Mieszkanie w Norwegii naprawdę może być przyjemne, jeżeli ma się dobrą pracę (a o taką nietrudno) oraz odporność na chłodniejszy klimat.  

Pierwsze kroki na nowej ziemi 

Pierwsze kroki na obczyźnie zawsze są trudne. Inna kultura, pogoda, mentalność. Wszystko wydaje się problematyczne, w tym także wynajem mieszkania. Norwegia potrafi jednak mile zaskoczyć, ale potrzeba cierpliwości, by dostrzec korzyści z mieszkania w tym państwie. Wszystkim, którzy poszukują sprawdzonych informacji z rzetelnego źródła oraz pomocy w załatwieniu różnego typu spraw w kraju fiordów,  oferujemy nasze wsparcie. Na stronie internetowej www.pomoc-w-norwegii.com odszukasz takie przydatne usługi, jak tłumaczenia dokumentów czy co należy zrobić, by ubiegać się o uznanie wyższego wykształcenia. Warto też zaczerpnąć wiedzy na temat podatków obowiązujących rezydentów. Dzięki tym i innym informacjom tamtejszy system nie będzie miał przed Tobą żadnych tajemnic.