Skip to main content

Oslo co warto zobaczyć – atrakcje w oslo

Oslo stolicą łączącą nowoczesność i szacunek do natury.

Największą zachętą dla turystów decydujących się wybrać Norwegię na miejsce wyjazdu jest jej naturalne piękno. Matka natura hojnie obdarowała tę część Europy, tworząc nieprzeciętnej urody miejsce. Mimo surowego klimatu, turyści często wybierają Norwegię jako miejsce urlopowe dostarczające niezapomnianych wrażeń.  

Oslo, stolica Norwegii, to niezwykle malownicze miasto położone między zielonymi wzgórzami a fiordem Oslofjord. W 2019 roku wybrano je Zieloną Stolicą Europy. Oslo to dynamicznie rozwijające się nowoczesne miasto, gdzie miłośnicy współczesnej architektury, sztuki i natury znajdą niebywałe atrakcje. Nowoczesne, modernistyczne budowle doskonale komponują się z zielenią. Skuszeni doskonałymi warunkami życia w Norwegii może zechcemy zostać tu dłużej i znaleźć pracę 

Historia Zielonego Miasta Oslo 

Pierwsze wzmianki świadczące o powstaniu w tym miejscu staronordyckiej osady pojawiły się w 1048 r., za panowania króla Haaralda III Surowego. Chociaż badania archeologiczne datują jej początek na 1000 r., Oslo pełniło rolę stolicy z przerwami, od początku XIV w., czyli od czasu kiedy król Hĺkon V zbudował fortecę Akershus i osiadł w niej na stałe. Następnie na ponad czterysta lat miasto trafiło pod panowanie Królestwa Danii. Straciło swoje znaczenie i stało się jednym z prowincjonalnych miast królestwa. Szereg kataklizmów, jak liczne pożary i epidemie dżumy spowodowały jego upadek. 

W XVII w. powstała tutaj osada Christiania, nazwana tak na cześć króla Christiana IV jej założyciela. Miasto zbudowano na planie kwadratu tuż obok Twierdzy Akershus. W 1814 r. Norwegia uzyskała niepodległość, a Oslo ponownie zostało stolicą i od tego czasu rozpoczął się jego gwałtowny rozwój. 

Oslo – zabytki sprzed wielu epok 

Twierdza Akershus to potężny kompleks zabytkowy, górujący nad miastem. Pierwszy zamek został wybudowany w tym miejscu  pod koniec XIII wieku. Kamienna forteca w obecnej formie powstała w XVII wieku i dzielnie odpierała wrogie wojska. Nigdy nie została zdobyta szturmem. Przez długie lata w zamku funkcjonowało więzienie. Miejsce to stanowi symbol Oslo i jest jednym z najważniejszych historycznych pomników w Norwegii. Dziedziniec twierdzy, w którym przeplatają się różne style architektoniczne, jest otwarty dla zwiedzających.  

Twierdza stała się miejscem, w którym powstało Muzeum Obrony – Forsvarsmuseet. Najstarsze eksponaty tu zgromadzone pochodzą z okresu średniowiecza. Możemy też odwiedzić działające tutaj Muzeum Norweskiego Ruchu Oporu.  

W kaplicy zamkowej znajdują się grobowce kilku norweskich monarchów. 

Ratusz i budynek Parlamentu – ciekawe atrakcje Oslo 

Nad samym brzegiem Fiordu Oslo, przy placu Fridtjof Nansens Plass, usytuowany jest Ratusz miejski. Prace nad jego budową rozpoczęły się w  1931 r. za panowania króla Haakona VII. Ze względu na wybuch II wojny światowej został on ukończony dopiero w 1950 r. Ciekawa brązowa bryła budowli składa się z trzech części o różnej wysokości, dwie z nich mają charakter wież. Ratusz jest siedzibą władz miejskich, ale mimo tego jest otwarty dla zwiedzających. Co roku 10 grudnia w budynku Ratusza odbywa się ceremonia wręczenia bardzo prestiżowej Pokojowej Nagrody Nobla. Ratusz jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w Oslo. 

Kilkaset metrów dalej, przy stanowiącym atrakcję Oslo deptaku Karl Johans gate, ma swoją siedzibę Parlament Norwegii. Zbudowany w stylu neoromańskim jest otwarty dla turystów przybywających do Oslo. Zwiedzanie jest możliwe tylko z przewodnikiem w określonych dniach. 

Spacer brzegami Akerselva – co warto zobaczyć w Oslo 

Wędrówka wzdłuż rzeki Akerselva to doskonały pomysł na poznanie Oslo od nieco innej strony, a przede wszystkim cudowny relaks pośród lasów, parków i bardzo oryginalnej norweskiej architektury. Jeżeli dysponujemy niezbyt długim czasem, a chcemy poznać miasto, to jest to jeden z najlepszych sposobów. 

Rzeka Akerselva ma długość około 10 km i dzieli miasto na wschodnią i zachodnią część. Szlak naszej wędrówki ma początek w spokojnym lesie, gdzie rzeka wypływa z jeziora Maridalsvannet. Możemy też rozpocząć wędrówkę od stacji Nydalen. Idąc w dół rzeki wśród bujnej zieleni, będziemy zdziwieni, że w Oslo atrakcje turystyczne przybierają tak nieoczywiste formy. Spotkamy  20 wodospadów, wartko toczących wody rzeki. W ich pobliżu możemy spotkać wiele zabytkowych, przemysłowych budynków z czerwonej cegły, np. Vøyenfossen, urokliwą kawiarnię. Takich miejsc jest więcej, usytuowane tuż nad brzegami Akerselva kultowe kluby i restauracje, a także biurowce nadają szczególny charakter temu miejscu. Podążając nadrzecznym szlakiem, napotkamy aż 23 mosty. Spacer tutaj jest wielką przyjemnością przez cały rok. Jesienna, kolorowa sceneria czy zimowa, biała szata prezentują się równie pięknie w tym miejscu. 

Kulturalne Oslo – co warto zobaczyć 

Teatr Narodowy oraz Norweska Narodowa Opera to dwa miejsca w Oslo, które są najważniejszymi kulturalnymi instytucjami miasta. Ponadstuletni teatr to miejsce słynące z wystawiania sztuk wspaniałego dramaturga norweskiego Henrika Ibsena.  

Szacowne mury Teatru Narodowego różnią się diametralnie od stylu, w jakim zaprojektowano budynek Opery Narodowej. Przepiękny, nowoczesny gmach powstał nad zatoką Bispevika. Zdobył on główną nagrodę na Światowym Festiwalu Architektonicznym w 2009 r. Bardzo interesujący jest kamienny dach Opery, który opada stromo ku brzegowi zatoki i po którym można wejść na szczyt budynku.  

Przepiękny park miejski w Oslo, zwiedzanie wśród fascynujących dzieł sztuki  

Park Frogner to miejsce, które powinniśmy koniecznie odwiedzić. Ten największy park Oslo jest historyczną częścią dworu Frogner Manor położonego w południowej części parku. W jego wnętrzach znajdziemy Muzeum Oslo.  

W centrum parku znajduje się stworzona w latach 1924-1943 instalacja rzeźbiarska. Jej autorem jest Gustav Vigeland. Nieformalnie teren instalacji nazywa się Parkiem Vigelanda. Taka właśnie nazwa przylgnęła na stałe do tego miejsca. Znajdziemy  tutaj ponad 200 rzeźb wykonanych z brązu i kamienia, przedstawiających łącznie 600 postaci w różnym wieku. Oglądając je, na pewno nie pozostaniemy obojętni  – jedni będą zachwyceni kunsztem artysty, inni  mogą być wręcz oburzeni. Ogromne wrażenie robi posąg „Babilon ludzkich ciał”. Park jest otwarty przez całą dobę, dzięki czemu nocą w światłach lamp odkryjemy mroczną stronę rzeźb, robiących w takiej scenerii dodatkowe wrażenie. 

Co zobaczyć w Oslo na Bygdøy

Bygdøy dawna wyspa, a obecnie półwysep, to mekka dla pasjonatów historii. Znajdują się tutaj liczne muzea, a chcąc zawitać do wszystkich, musimy zarezerwować sobie kilka godzin. 

  • Muzeum Łodzi Wikingów cieszy się największą popularnością. Najstarsze eksponaty pochodzą z IX w. Przetrwały tak długo, ponieważ po śmierci ich kapitanów wykorzystane były jako ich groby. 
  • Norweskie Muzeum Ludowe to skansen prezentujący ponad 155 budowli z różnych epok. Do najciekawszych i najstarszych należą drewniany kościół klepkowy z XIII w. oraz podobnie wiekowe domy z dawnej Christianii. 
  • Kolejne interesujące miejsce to Muzeum Kon-Tiki,  w którym znajdziemy pamiątki po legendarnym żeglarzu, jakim był Thor Heyerdahl. 
  • Historia ekspedycji polarnych Amundsena i Nansena jest tematem przewodnim w Muzeum Fram.  

Bygdøy to fantastyczne miejsce, gdzie mamy na wyciągnięcie ręki wspaniałą historię „miasta wikingów”. 

Obrazy wielkich mistrzów – nieocenione atrakcje Oslo 

Miłośnicy malarstwa koniecznie powinni odwiedzić punkt obowiązkowy na mapie Oslo, jakim jest Galeria Narodowa (Nasjonalgalleriet). To miejsce, które skupia kolekcje dzieł artystów norweskich i zagranicznych do 1945 r. Wielbiciele impresjonizmu znajdą tu dzieła: Moneta, Degasa, Cézanne’a, Renoira, Maneta. Tu można podziwiać wspaniałe dzieła Goi, El Greca, Picassa oraz słynny „Autoportret” van Gogha. Największą atrakcją przyciągającą zwiedzających jest bogata kolekcja dzieł Edvarda Muncha. „Krzyk”, „Taniec życia” czy „Madonna” to najsłynniejsze z nich. 

Ten wspaniały norweski artysta doczekał się też jednego z największych muzeów na świecie poświęconych tylko jednemu artyście.  Położone jest nad fiordem niedaleko gmachu Opery w Oslo. Atrakcje turystyczne, które tutaj poznajemy, to wspaniała futurystyczna forma budynku oraz ciekawe położenie. 

Nowoczesna dzielnica Oslo Aker Brygge 

Nowoczesna zabudowa i mnóstwo modernistycznych konstrukcji – i takie oblicze ma Oslo. Zwiedzanie tego miasta to fascynująca podróż pomiędzy architektonicznymi nowinkami. Dzielnica, która pełna jest nowości, to Aker Brygge. Pełno tu budynków przypominających kształtem łodzie wykonane z metalu i szkła, ze stylowymi detalami z miedzi czy drewna. To doskonałe miejsce na spacer także wieczorami kiedy budynki zaczynają „świecić”.  

Mijając Aker Brygge, po kilku minutach dotrzemy do reprezentacyjnego deptaka Karl Johans Gate, leżącego w centrum Oslo. Przemierzając deptak, znajdziemy wiele pięknych, zabytkowych budynków miasta. Tą niezwykle gwarną ulicą dotrzemy do znajdującego się na wzgórzu Pałacu Królewskiego, przed którym możemy obejrzeć zmianę warty. 

Oslo – co zobaczyć, kiedy mamy ochotę na mały odpoczynek 

Piękne zielone wzgórza miasta to wspaniałe miejsce na przechadzki i obejrzenie Oslo. Atrakcję stanowi także inne, związane z naturą miejsce, takie jak Botanisk Hage, czyli ogród botaniczny. Założony w 1814 roku jest najstarszym tego typu obiektem w Norwegii. Ponad 5500 wspaniałych gatunków roślin z całego niemal świata. Imponujące drzewa i krzewy, z których część możemy podziwiać poza szklarniami. Bogactwo kolorów i oryginalnych kształtów cieszy oko. Rośliny tu rosnące podzielono na 11 grup. To np. palmiarnia, ogród z pachnącymi roślinami, typowo norweska roślinność, rośliny trujące, ogród z zagrożonymi gatunkami, rośliny tropikalne i kilka innych równie fascynujących. Możemy tu posłuchać ciekawych wykładów prowadzonych przez specjalistów. To interesujące miejsce nie tylko dla fanów botaniki. 

Regionalne przysmaki w Oslo 

Podczas intensywnie spędzanego czasu w Oslo na pewno będziemy chcieli pożywić się, próbując lokalnych potraw i napić się wspaniałej norweskiej kawy. Na śniadanie spróbujmy słynnych skolebrød, bułeczek z kremem waniliowym. Targ jedzeniowy, jak kultowa Vippa, stworzona na wzór food courtów, to miejsce z doskonałym jedzeniem i wspaniałą atmosferą. Skuśmy się na świeże, przepyszne ryby i owoce morza. Spróbujmy egzotycznego dla nas mięsa renifera lub łosia. W Norwegii zjemy wysokiej jakości sery z ekologicznych farm. Naleśniki lompe, czy tradycyjny chleb lefse są zdecydowanie warte skosztowania. Ciekawostką będzie dżem z maliny moroszki o interesującym smaku. Norwegia to kraj smakoszy kawy. Wskaźnik spożycia tego napoju plasuje Norwegię na drugim miejscu na świecie, tuż po Finlandii. Wysoką jakość kawy zapewniają tutejsze palarnie np. Tim Wendelboe czy Solberg&Hansen. Możemy również skorzystać z oferty najbardziej znanej sieci kawiarni  Kaffebrenneriet. 

Oslo jest przepięknym miastem, w którym turyści nie tylko nie będą się  nudzili, ale przede wszystkim spędzą wspaniały czas wśród wielu atrakcji. Gigantyczna skocznia narciarska Holmenkollen, dzielnica Grünerløkka uznana przez Lonely Planet za jedną z dziesięciu dzielnic świata, w których dokonano najbardziej spektakularnych renowacji, czy rejs tramwajem wodnym na położone nieopodal wyspy i podziwianie z nich niezwykłego Oslofjord. To dodatkowe, fantastyczne atrakcje Oslo przyciągające z pewnością każdego turystę. Nie tylko one są zachętą dla odwiedzających stolicę Norwegii. Trafiają tu też osoby zainteresowane podjęciem pracy, które zdecydowały się szukać zatrudnienia, wiedząc, jakie są przeciętne zarobki w Norwegii. Przyjazne dla biznesu warunki panujące w Norwegii mogą także zachęcić do założenia firmy w tym kraju.