Skip to main content

Ograniczona odpowiedzialność podatkowa

Osoby, które nie są norweskimi rezydentami podatkowymi z prawnego punktu widzenia podlegają jedynie ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W związku z tym, w każdym roku podatkowym mogą skorzystać z tzw. standardowego odpisu. Rozwiązanie to skierowane jest do osób, które przebywają w Norwegii krócej niż 183 dni w ciągu 12 miesięcy oraz mniej niż 270 dni w ciągu 36 miesięcy.

Nie masz pewności czy przysługuje Ci ograniczona odpowiedzialność podatkowa?

Opowiedz nam o swojej sytuacji w Norwegii – doradzimy, z jakiego rodzaju rozliczenia możesz skorzystać.

Co musisz wiedzieć o ograniczonej odpowiedzialności podatkowej?

Norweska terminologia podatkowa nie należy do najłatwiejszych. Mówiąc wprost – jest skomplikowana i charakteryzuje się bardzo specjalistycznym, mocno ekonomicznym językiem. Znajomość odpowiednich niuansów jest tutaj istotna. W przypadku ograniczonej odpowiedzialności podatkowej należy wiedzieć, że jeśli uzyskaliśmy dochód w dwóch miejscach, tj. w Polsce i Norwegii – należy rozliczyć się również z polskim urzędem podatkowym, jednocześnie wykazując dochody, które zostały uzyskane w Norwegii. 

Kogo dotyczy ograniczony obowiązek podatkowy w Norwegii?

Ograniczony obowiązek podatkowy dotyczy tych osób, które przebywają na terenie Norwegii nie dłużej niż 183 dni w ciągu roku lub mniej niż 270 dni w ciągu kolejnych trzech lat. Pod uwagę bierze się sumę poszczególnych pobytów w Norwegii w danym okresie. W takiej sytuacji opodatkowaniu w Norwegii podlega jedynie dochód uzyskany od norweskiego pracodawcy (całość dochodów należy wykazać w zeznaniu podatkowym w kraju ojczystym). 

Jeżeli jesteś rezydentem na terenie innego kraju EOG i zostałeś objęty ograniczonym obowiązkiem podatkowym w Norwegii, możesz mieć rozszerzone prawo do odpisów w przypadku, gdy:

– 90% Twojego dochodu ze stosunku pracy, emerytury lub działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu na terenie Norwegii;

– jesteś żonaty/zamężna, i co najmniej 90% dochodu Twojego i małżonka/małżonki podlega opodatkowaniu w Norwegii;

– jeżeli co najmniej 90% łącznych dochodów małżonków podlega opodatkowaniu w Norwegii, można zyskać prawo do odliczenia innych kosztów faktycznych.

Masz wątpliwości odnośnie ograniczonej odpowiedzialności podatkowej?

Skontaktuj się z nami – wyjaśnimy Twoje wszystkie wątpliwości związane z tym rozliczeniem i pomożemy skompletować dokumentację.

Masz dodatkowe pytanie lub chcesz zamówić usługę? Skontaktuj się z nami!

Biuro w Stargardzie
tel. +48 91 836 98 76
info@ats-pomoc.com
Biuro w Szczecinie
+48 535 770 970
+47 930 74 855
patrycja@ats-pomoc.com
Biuro w Trondheim
+47 463 73 730
magda@ats-pomoc.com