Skip to main content

Wkrótce zarówno obywatele Norwegii jak i imigranci zarobkowi będą mogli otrzymać norweski dowód osobisty. Do tej pory Norwegia, jako jedno z nielicznych państw europejskich, nie wydawała dowodów osobistych a jedynie paszporty dla swoich obywateli.

Urząd skarbowy wyjaśnia, że procedura naturalnie najpierw obejmie osoby posiadające obywatelstwo norweskie. Jednakże władze zapewniają, że na tym nie poprzestaną. Zamierzają uruchomić procedurę wydawania dowodów norweskich także dla osób „mające aktywny związek z Norwegią” czyli np. imigrantów zarobkowych.

Ministerstwo informuje, ze planowane zmiany mają zapobiec popełnianiu przestępstw związanych z fałszowaniem zagranicznych dowodów tożsamości. Ostatnio dwie osoby z Europy wschodniej były skazane w Norwegii za wysyłanie do urzędów norweskich fałszywych dowodów tożsamości swoich ukraińskich pracowników, podając że są narodowości rumuńskiej.

To jest całkiem możliwe, że zagraniczni pracownicy będą mogli otrzymać norweski dowód tożsamości, będzie on wyraźnie różnił się szata graficzną od tego, który otrzyma rodowity Norweg.

Wprowadzenie dowodów tożsamości było początkowo planowane na rok 2007. Nowy plan ministerstwa przewiduje wprowadzenie ich w życie w roku 2020.