Skip to main content

CHCIAŁBYŚ ZAŁOŻYĆ FIRMĘ? NIE WIESZ JAK TO ZROBIĆ? A MOŻE BOISZ SIĘ FORMALNOŚCI ZWIĄZANYCH Z PROWADZENIEM FIRMY? ZGŁOŚ SIĘ DO NAS!

Nasza działalność dotyczy także kompleksowego doradztwa w zakresie zakładania firm. Jesteśmy na bieżąco z obowiązującymi przepisami, znamy wszelkie wymogi i formalności, dlatego możemy fachowo wesprzeć każdego, kto w tym temacie nie czuje się pewnie. Niektórzy, po prostu boją się, że utkną w gąszczu niejasnych i zawiłych przepisów i nie będą potrafili uporać się z tematem. Dlatego, nasza firma pomaga w przejściu przez wszelkie procedury i udowadnia, że założenie firmy w Norwegii nie jest tak skomplikowane, a później również oferuje także prowadzenie księgowości i wszelkiej dokumentacji istniejącej już działalności. Dobrze znamy norweskie realia oraz wszelkie zagadnienia norweskiego rynku pracy nie są nam obce, doradzimy, jaka forma działalności może być intratna i korzystna dla właściciela. My zajmiemy się doradztwem i wszelkimi formalnościami, aby Twoja firma w Norwegii mogła z powodzeniem realizować cele i założenia swojej działalności. Posiadanie firmy nie musi wcale pozostać wyłącznie w sferze marzeń. Z nami możesz wcielić swe plany w życie i osiągać satysfakcję z robienia tego, co naprawdę kochasz i w czym jesteś dobry. Samorealizacja jest bowiem, największą z wyższych potrzeb.

ATS asystuje w zakładaniu firm. Przygotowujemy pełną dokumentację związaną z założeniem nowej działalności i udzielamy informacji niezbędnych do prowadzenia firmy. Możemy również dla założonej przez Państwa firmy prowadzić księgowość, wystawiać faktury, pilnować wymaganych terminów, rozliczać pracowników itp., dbając przy tym o porządek w dokumentacji. Pomagamy zdobyć nowe kontrakty, układamy kampanie reklamowe dla firm, pomagamy w tworzeniu pozytywnego wizerunku firmy. Reprezentujemy polskie firmy w Norwegii, prowadzimy negocjacje i kontaktujemy się z norweskimi kontrahentami.

Satysfakcja gwarantowana! Z nikim tak dobrze nie wyjaśnisz biznesowych spraw, jak z kimś, kto mówi w Twoim języku, a równocześnie biegle posługuje się językiem norweskim! Jeśli nie jesteś pewien, jaka formę działalności wybrać i co będzie dla Ciebie najbardziej opłacalne – ZADZWOŃ lub napisz e mail. Wyjaśnimy Ci zasady działania norweskich form działalności i zrobimy dla Ciebie kosztorys. Zanim podejmiesz decyzję o rejestracji firmy w Norwegii, skonsultuj się z ekspertem w naszej firmie. Odpowiemy na wszystkie pytania i rozwiejemy wątpliwości. Rejestrujemy zarówno firmy jednoosobowe norweskie, spółki norweskie jak i pomagamy polskim podmiotom gospodarczym oraz spółkom w rejestracji oddziału NUF na terenie Norwegii.

Jak założyć firmę w Norwegii?

Prowadzenie własnego biznesu w kraju fiordów daje duże możliwości, wiele satysfakcji i pozwala rozwinąć skrzydła. Jednak rozpoczęcie działalności gospodarczej jest związane także z obowiązkiem dopełnienia szeregu formalności. Możesz zająć się nimi samodzielnie lub skorzystać z naszej pomocy – co wydaje się dobrym pomysłem, jeśli chcesz uniknąć problemów związanych z rejestracją firmy.

Firma w Norwegii – rejestracja

Każdy, kto chce rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej w Norwegii, musi w pierwszej kolejności:

 • zarejestrować ją w Centralnym Rejestrze Koordynacyjnym dla Podmiotów Prawnych – Enhetsregisteret. Można to zrobić osobiście, udając się do urzędu, lub przez Internet – logując się na stronie Altinn. Po rejestracji świeżo upieczony przedsiębiorca otrzymuje dziewięciocyfrowy numer organizacyjny. Będzie on widniał na wszystkich dokumentach firmowych;
 • założyć firmowe konto bankowe – bedriftskonto – będzie ono potrzebne do wykonywania transakcji pieniężnych z klientami, bankami, urzędem skarbowym;
 • zarejestrować firmę we właściwym rejestrze – w takim, który odpowiada charakterowi prowadzonej działalności.

Wybór właściwego rejestru

Rejestracja w Centralnym Rejestrze Koordynacyjnym dla Podmiotów Prawnych to pierwszy krok do tego, aby mogła zacząć funkcjonować Twoja firma. Norwegia to kraj, w którym oprócz Enhetsregisteret istnieją jeszcze trzy rejestry dla przedsiębiorców. To, do którego z nich powinieneś zgłosić swoją działalność, zależy od jej specyfiki.

Firmę należy zarejestrować w:

 • Foretaksregisteret – w rejestrze handlowym – należy tam ją zgłosić, kiedy przedmiotem jej działalności jest handel i gdy zatrudnia więcej niż pięciu pracowników. Obowiązek ten dotyczy także spółek AS;
 • Merverdiavgiftsregisteret – jest to rejestr VAT – firma musi zostać tam zarejestrowana, jeśli jej obroty przez kolejnych 12 miesięcy będą większe niż 50 000 NOK;
 • Aa-registeret – jest to rejestr pracodawców – obowiązek zgłoszenia działalności gospodarczej do tego rejestru mają właściciele firm, którzy zatrudniają przynajmniej jednego pracownika.

Jakie obowiązki mają właściciele firm w Norwegii?

Założenie firmy w Norwegii może dla wielu osób być skomplikowane. Procedura ta wymaga załatwienia szeregu formalności, złożenia wniosków i załączenia do nich właściwych dokumentów. Może być to trudne dla osób, które zakładają swój pierwszy biznes i dla tych, które nie znają biegle języka norweskiego. Jeśli chcesz uniknąć wpadki, boisz się pominąć obowiązkowych formalności, zgłoś się do nas – pomożemy Ci zarówno w założeniu, jak i w prowadzeniu firmy.

Prowadząc własną działalność gospodarczą w Norwegii, jesteś zobowiązany do:

 • płacenia podatków – musisz przestrzegać terminów ich uiszczania i być w tej kwestii skrupulatny. Prowadzenie księgowości wymaga biegłości w przepisach, dlatego warto powierzyć to zadanie nam. Dzięki wiedzy i doświadczeniu naszych specjalistów unikniesz błędów w rozliczaniu się z urzędem skarbowym;
 • skrupulatnego prowadzenia dokumentacji firmowej;
 • dbania o bezpieczeństwo pracowników;
 • dysponowania odpowiednimi zezwoleniami i innymi dokumentami – jeśli wymaga tego specyfika branży.

Podatki

Właściciele firm w Norwegii mają obowiązek płacenia:

 • forskuddsskatt – jest to podatek dochodowy;
 • podatku VAT – w przypadku, gdy firma jest jego płatnikiem;
 • arbeidsgiveravgift – jest to podatek pracodawcy. Opłacają go firmy, które zatrudniają pracowników;
 • forskuddstrekk – jest to zaliczka na podatek dochodowy zatrudnionych pracowników.

Ze względu na sposób obliczania i terminowego odprowadzania wszystkich należności do urzędu skarbowego prowadzenie własnej działalności gospodarczej może wydać się jeszcze trudniejsze. Dlatego przyda Ci się profesjonalna obsługa firmy – powierz nam to zadanie, a będziesz miał więcej czasu, aby skupić się na rozwijaniu własnego biznesu!

Bezpieczeństwo i dodatkowe dokumenty

Właściciele firm w Norwegii, którzy zatrudniają pracowników mają obowiązek:

 • zorganizowania dla personelu szkolenia HMS – odpowiednika polskiego szkolenia BHP,
 • wyrobienia dla swoich pracowników odpowiednich identyfikatorów – wymóg ten dotyczy branży budowlanej i sprzątającej. Identyfikatory muszą być wydane przez Oberthur Technologies.

Czym jest enkeltpersonforetak?

Enkeltpersonforetak to jednoosobowa działalność gospodarcza, której założenie i prowadzenie nie wymaga dużych nakładów finansowych. Dlatego jest ona często wybierana przez młodych przedsiębiorców. Płacą oni:

 • składki na ubezpieczenie społeczne w wysokości wynoszącej 11,4% uzyskanych dochodów;
 • podatek dochodowy wynoszący 22%.

Podatek dochodowy – obliczony na podstawie szacowanego w danym roku dochodu – płaci się w czterech ratach.

Jesteś zagranicznym przedsiębiorcą i otrzymałeś intratną propozycję wykonania zlecenia na terenie Norwegii?

Przyjdź do nas na konsultację, by zorientować się, czy będziesz podlegał pod ustawodawstwo polskie, czy norweskie. Pomożemy Ci ustalić, czy potrzebujesz reprezentanta VAT, czy może powinieneś mieć oddział firmy w Norwegii. Udzielimy Ci wszystkich niezbędnych informacji w zakresie kosztów i pomożemy zrobić wycenę kontraktu. Nie czekaj, zgłoś się do nas już teraz!

Uwaga!

Tworzymy indywidualne przewodniki dla przedsiębiorców, tak aby zawsze mieli pod ręką „mini ściągę” z zakresu prawa pracy, obowiązków pracodawcy i pracownika. Przewodniki są tworzone na życzenie klienta, zawierają informacje, które uważamy za najważniejsze oraz dodatkowe informacje, zgodnie z życzeniem klienta. Posiadanie takiego przewodnika spowoduje, że żadna sytuacja nie będzie już dla Państwa zaskoczeniem.

Prowadź swoją firmę razem z nami!

Własna firma w Norwegii może być spełnieniem marzeń, ale też dużym wyzwaniem. Wynika to także z kwestii formalnych – konieczności skrupulatnego prowadzenia dokumentacji i terminowego uiszczania należności w urzędzie skarbowym. Dlatego pozwól nam pomóc w prowadzeniu Twojego biznesu! Wyjaśnimy Ci, jak założyć firmę w Norwegii, zajmiemy się rozliczaniem podatków, doradzimy najlepsze rozwiązanie i będziemy czuwać nad dokumentami. Z nami będzie Ci łatwiej odnaleźć się w norweskich realiach!