Skip to main content

Rozliczenia podatkowe w Norwegii

W Norwegii, podobnie jak w Polsce, każda osoba osiągająca przychody jest zobowiązana do rozliczania podatków. Aby otrzymać jak najwyższy zwrot podatku, warto skorzystać z pomocy ekspertów.

Pomożemy Ci poprawnie rozliczyć się w Norwegii

Dzięki nam otrzymasz zwrot z podatku z Norwegii i będziesz mógł się cieszyć dodatkową gotówką!

Skorzystaj z usług naszej firmy i odzyskaj maksymalny zwrot podatku w Norwegii. Nasza firma daje gwarancję , że nikt nie zrobi tego lepiej! Nie wierzysz? Przekonaj się! Wykonaj rozliczenie za pośrednictwem naszej firmy – ATS Pomoc w Norwegii i odzyskaj maksymalny zwrot podatku. Gwarantujemy zwrot pieniędzy, jeśli inna firma zrobi to lepiej.

Jak wyglądają roczne rozliczenia podatkowe firm w Norwegii? 

Każda osoba prowadząca w Norwegii działalność  ma obowiązek rozliczyć podatek dochodowy do 31 maja po zakończonym roku podatkowym. Już w kwietniu właściciele firm otrzymują elektroniczne wstępne zeznanie podatkowe- w przypadku spółek są to dwa osobne rozliczenia. Na podstawie informacji zawartych w rozliczeniach wstępnych dane dotyczące wszystkich przychodów oraz odpisów i majątku podatnika zostają wpisane we wstępne rozliczenie podatkowe, tzw Skattemelding.  Obowiązkiem podatnika jest sprawdzenie poprawności wszystkich danych, zarówno tych o przychodach , jak i odpisach od podatku. Następnym krokiem jest wykonanie rocznego rozliczenia firmy.  W przypadku firm jednoosobowych- rozliczenie firmy oraz jej właściciela wykonujemy na jednym formularzu i na nim wprowadzamy też odpisy od podatku dla właścicieli. W przypadku spółek- takie rozliczenie podzielone jest na dwa formularze- dla właścicieli spółek uwzględniając odpisy podatkowe oraz dla spółki- uwzględniając odpisy od podatku dochodowego czyli koszty firmowe. Jest cały szereg odpisów od podatku, z których osoba prowadząca działalność w Norwegii może skorzystać. O odpisach można poczytać  tutaj.  

 Właściciele firm sprzątających muszą również pamiętać o wysłaniu raportu  rocznego „Renholdsvirksomhet”  do dnia 31 stycznia po zakończonym roku podatkowym.  Także do tego dnia– 31 stycznia– wszyscy przedsiębiorcy zatrudniający w swojej firmie pracowników muszą wysłać roczne rozliczenie pracowników za ubiegły rok. Ostatnim ważnym terminem- dla firm, które rozliczają MVA raz w roku jest 10 marca– do tego terminu każda z firm z zatwierdzoną roczną formą rozliczenia MVA musi rozliczyć się z podatku od towarów i usług za rok ubiegły. 

Roczne rozliczenia firmowe dla spółek- dodatkowe informacje 

Wszyscy właściciele spółek w Norwegii mają dodatkowe obowiązki wynikające z prowadzenia własnej działalności. Oprócz rozliczenia rocznego firmy, które należy wykonać do 31 maja– należy również pamiętać o złożeniu Aksjonæroppgaven oraz wykonaniu Årsregnskap. Aksjonæroppgaven to roczne oświadczenie z  rejestru akcjonariuszy. Należy je złożyć do 31 stycznia po zakończonym roku dochodowym. Natomiast Årsregnskap to roczny bilans spółek, który należy wysłać maksymalnie do 31 lipca po zakończonym roku dochodowym.

Zgłoś się do nas ze swoim rozliczeniem. Nasi specjaliści analizują każdy przypadek indywidualnie i na pewno wykorzystają wszelkie możliwości aby zwrot podatku był maksymalnie wysoki. 

Rozliczenia firmowych dochodów zagranicznych w Polsce – zmiany w zasadach opodatkowania 

Od 1 stycznia 2021 osoby, które osiągnęły dochody m.in. z działalności Norwegii, będą miały obowiązek złożenia w Polsce zeznania podatkowego PIT 36 i PIT ZG, w ramach nowej ustawy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
 

Kogo dotyczy zmiana zasad opodatkowania? 

Nowa zasada dotyczy wszystkich osób fizycznych, które są rezydentami w Polsce i zdobywają dochody m.in. w Norwegii. Do tej pory obowiązek ten mieli tylko pracownicy osiągający przychody jednocześnie w Polsce i za granicą. Zgodnie z nową konwencją obowiązek wykazania w zeznaniu rocznym dochodu z działalności  uzyskanego za granicą istnieje zawsze, bez względu na to, czy oprócz dochodów z zagranicy podatnik uzyskał inne dochody opodatkowane w Polsce według skali podatkowej czy nie. 

Ulga abolicyjna w Norwegii – co to takiego? 

Sam fakt złożenia zeznania nie oznacza automatycznie obowiązku zapłaty podatku w Polsce. Podatnik ma bowiem możliwość skorzystania z ulgi abolicyjnej. Ostateczna wysokość podatku płaconego w Polsce od tych dochodów będzie zatem taka sama jak przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją. O tym gdzie i w jakim zakresie podlega się opodatkowaniu decyduje przede wszystkim tzw. rezydencja podatkowa. 

Metoda proporcjonalnego odliczenia – czy jest korzystna? 

Metoda proporcjonalnego odliczenia, która obowiązuje od 1 stycznia 2021 dla Norwegii jest mniej korzystna. W tym przypadku dochód osiągnięty za granicą jest opodatkowany w naszym kraju, a od podatku należnego w Polsce odlicza się podatek zapłacony za granicą. Jeśli dochód był za granicą zwolniony z podatku, to realny dochód podatnika obniży się o wysokość podatku, który zapłacić będzie musiał w Polsce (17 proc. PIT do 85 528 zł, a powyżej tej kwoty – 32 proc. podatku). Jeśli natomiast zapłacony za granicą podatek był niższy, to podatnik będzie musiał dopłacić różnicę w Polsce. 

Rozlicz podatek z ATS Pomoc w Norwegii 

Prowadziłeś działalność w Norwegii i nie wiesz, czy powinieneś rozliczyć się w Polsce?  Zależy Ci na rzetelnym i kompleksowym rozliczeniu Twojej firmy? A może nie wiesz, czy wystarczy złożyć tylko deklarację Pit w Polsce, czy będziesz musiał tam też  dopłacić podatek? Na te lub inne pytania nasi eksperci z przyjemnością udzielą Ci rzetelnych odpowiedzi. Przeanalizujemy, gdzie powinieneś zapłacić podatek – w Polsce czy w Norwegii, jakie deklaracje i gdzie powinieneś złożyć oraz wypełnimy dla Ciebie wszystkie niezbędne deklaracje w obu krajach. 

Kompleksowo zadbamy o Twoje rozliczenia podatkowe w Norwegii

Zapoznaj się z zakresem naszych usług w zakresie podatków!