Skip to main content

Rozliczenie podatku z Norwegii

Na przełomie marca i kwietnia każdego roku norweski urząd skarbowy przesyła podatnikom rozliczenia roczne na ich profil Altinn. Zadaniem każdego jest sprawdzenie poprawności danych oraz dokonanie odpisów od podatku, jeśli takie są dostępne.

Rozliczymy Cię z podatku w Norwegii

Wypełnimy skattemelding tak, aby ująć wszystkie należne Ci ulgi i odliczenia

Kalendarz Podatkowy 2024

Poniższe daty mogą okazać się pomocne przy planowaniu rozliczeń w norweskim Urzędzie Skarbowym

30 listopad 2024
Ostatnia tura wysyłania końcowych rozliczeń podatkowych za rok 2023
16 grudzień 2024
Skatteetaten udostępnia wszystkim użytkownikom elektrycznym wstępne karty podatkowe na rok 2025
31 grudzień 2024
Ostateczny termin rezygnacji z kildeskatt za rok 2021

Podatki w Norwegii – kiedy i jak się rozliczyć?

Wiosna to czas, w którym norweski urząd skarbowy przesyła podatnikom ich roczne rozliczenia. Jeśli zaliczasz się do tego grona, to na tobie spoczywa obowiązek sprawdzenia danych zawartych w rozliczeniu oraz dokonania odliczeń od podatku (o ile ci one oczywiście przysługują). Masz na to czas do 30 kwietnia; jeśli rozliczenia w Norwegii są dla ciebie zupełną nowością, warto wcześniej zapoznać się z systemem odprowadzania podatków, dzięki czemu unikniesz błędów i zyskasz pewność, że cały proces przebiegł prawidłowo.

Jakie podatki płaci się w Norwegii?

Rok podatkowy w Norwegii trwa tyle samo co w Polsce – od 1 stycznia do 31 grudnia każdego roku. Norweskie podatki dzielimy na bezpośrednie i pośrednie. Pośrednie, czyli VAT i podatki akcyzowe, są naliczane do towarów i usług w momencie ich produkcji, sprzedaży, eksportu lub importu – podobnie jak w Polsce. Z kolei podatki bezpośrednie to te płacone bezpośrednio do urzędu skarbowego; do ich płacenia zobowiązane są zarówno osoby prawne, jak i osoby fizyczne. Podatki bezpośrednie to przede wszystkim podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek dochodowy od osób prawnych, podatek od spadków i darowizn czy podatek od nieruchomości (jest on nakładany przez niektóre norweskie gminy).

Ile wynoszą podatki w Norwegii?

Najważniejszym pytaniem w odniesieniu do przepisów podatkowych jest oczywiście: ile wynoszą podatki w Norwegii? W wielu krajach, takich jak Norwegia, podatki obliczane są z uwzględnieniem progów podatkowych: po ich przekroczeniu podatnik jest zobowiązany do zapłaty wyższej kwoty podatku. Nazywamy to podatkiem progresywnym, inaczej „schodkowym”. Jeśli chodzi o rok 2024 progi podatkowe od rocznych dochodów w Norwegii wynoszą:

  • do 208 050 NOK – bez podatku progresywnego
  • I przedział: 208 051 – 292 850 NOK +1,7%,
  • II przedział: 292 851 – 670 000 NOK +4%,
  • III przedział:  670 001 – 937 900 NOK +13,6 %%,
  • IV przedział:  937 901 – 1 350 000 NOK +16,6 %%
  • V przedział: powyżej 1 350 001 NOK +17,6 %

Podatek dochodowy w Norwegii

Zastanawiasz się, ile wyniesie cię podatek w Norwegii? Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do płacenia podatku dochodowego od zysku firmy w wysokości 22% deklarowanego zysku oraz składki na ubezpieczenie społeczne w wysokości 11,4%. Jeśli natomiast zatrudniasz się w firmie, to pracodawca odprowadza zaliczki od pensji pracownika na poczet podatku dochodowego, na Tobie jednak spoczywa obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym do 30 kwietnia (roku następnego po roku rozliczeniowym). Najprostszym sposobem na wyliczenie, jaki podatek musisz zapłacić, jest skorzystanie z kalkulatorów online. Wystarczy wpisać dochody brutto oraz koszty uzyskania przychodu uzyskane w całym roku podatkowym w odpowiedniej walucie. Możesz także skorzystać z pomocy biura konsultingowego dla Polaków pracujących w Norwegii.

Jeżeli podatnik nie ma żadnych odliczeń, a jego dane na skattemelding z urzędu są poprawne, nie musi już nic zrobić. Nieodesłanie rozliczenia oznacza, iż podatnik sprawdził wszystkie dane, oraz że się one zgadzają i nie ma dodatkowych odpisów. Na tej podstawie fiskus oblicza podatek i przesyła finalną wersję rozliczenia (skatteoppgjør) do podatnika.

Kto musi rozliczyć się z norweskim urzędem skarbowym?

Z norweskim Urzędem Skarbowym musi rozliczyć się każdy, kto w danym roku osiągał dochody w Norwegii. W marcu urząd wysyła do podatników skattemelding, czyli zestawienie informacji potrzebnych do rozliczenia podatku za poprzedni rok. Obowiązkiem podatnika jest upewnić się, że zebrane dane są prawidłowe.

Jeśli zależy ci na wyższym zwrocie podatkowym oraz pewności, że płaciasz w Norwegii tyle podatku, ile trzeba, zawsze kontroluj roczne zeznanie podatkowe pod katem poprawności i należnych ulg.

Norwegia odsetki od kredytu hipotecznego wziętego w Polsce pozwala umieścić w rozliczeniu podatkowym za dany rok, jednak nie dzieje się to automatycznie – to przykład na to, że warto zapoznać się z możliwościami, jakie dają odliczenia podatkowe. Pamiętaj także, że norweski Urząd Skarbowy to instytucja restrykcyjna: jeśli w zeznaniu rozliczonym automatycznie pojawiają się błędy lub niekompletne informacje, fiskus może nałożyć dodatkowy podatek w wysokości 30% należnego podatku.

Jak rozliczyć podatek w Norwegii?

Zdecydowaną większość spraw urzędowych w Norwegii możesz załatwić bez wychodzenia z domu. Dotyczy to także spraw podatkowych. Roczne zeznanie do urzędu skarbowego możesz złożyć przez Internet. Podatki w Norwegii możesz rozliczyć przez profil założony na platformie Altinn lub bezposrednio na swoim profilu w Urzędzie Skarbowym. Sprawdzisz tam poprawność danych dokumentu, który wysłał Ci urząd skarbowy, ale także dokonasz odpisu od podatku.

Kiedy jest możliwa korekta rozliczenia podatkowego?

Korektę rozliczenia podatkowego możesz złożyć do 5 lat wstecz – np. wówczas, jeśli nie dokonałeś odliczeń od podatku. Z doświadczeń naszego biura wynika, że poprawnie złożone korekty zazwyczaj spotykają się z pozytywną decyzją norweskiego urzędu skarbowego. Pomagamy w ich przygotowaniu.

Z jakich ulg i odliczeń możesz skorzystać?

Podatnicy rozliczający się w Norwegii mogą skorzystać z wielu korzyści, do których zaliczają się przede wszystkim:

  • status pendler – czyli ulga przysługująca zagranicznym pracownikom podróżującym pomiędzy swoim krajem i Norwegią. Status pendler jest nazywany także „ulgą od rozłąki”. Może on zostać przyznany tym, którzy pracując w Norwegii, zostawiają w Polsce swoją rodzinę lub partnera. Aby otrzymać status pendler, należy odwiedzić swoją ojczyznę przynajmniej trzy razy w ciągu roku kalendarzowego,
  • odliczenie za odsetki kredytu hipotecznego zarówno w Polsce, jak i w Norwegii,
  • odpis rodzicielski, obejmuje koszty przedszkola, opiekunki, świetlicy oraz zajęć dodatkowych dla dzieci, poniesione zarówno w Polsce, jak i w Norwegii,
  • odpis z tytułu środków zgromadzonych na BSU,
  • odpis za bramki i promy,
  • odpis za dojazdy do pracy w Norwegii,
  • odpis za związki zawodowe,
  • odpis za składki na dodatkowy filar, potrącane z pensji.

Warto również wiedzieć, że w Norwegii obowiązuje kwota wolna od podatku (minsterfradrag), uzależniona od przychodów uzyskanych w poprzednim roku podatkowym (maksymalnie 43% kwoty brutto) oraz 4 progi podatkowe.

Ile wynosi podatek dochodowy w Norwegii? System podatkowy w Norwegii opiera się na skali proporcjonalnej – osoby zarabiające więcej zobowiązane są do płacenia wyższych podatków. Wpisując w wyszukiwarkę hasło „podatek Norwegia ile procent”, możesz poznać dokładne progi i stawki podatkowe; w roku 2020 I próg podatkowy wynosił 180 800 NOK.

Odliczenia i ulgi nie mają wpływu na ustalenie wysokości kwoty wolnej i progów podatkowych.

Kiedy wypłacają podatek – Norwegia ma odrębne terminy

Norweski urząd skarbowy rozsyła wstępne rozliczenia podatkowe już w marcu. Kiedy wypłacają podatek? Norwegia podchodzi do tego bardzo skrupulatnie: jeśli posiadasz dostęp do elektronicznego systemu Altinn, lub inną z form logowania, zwrot możesz uzyskać nawet w ciągu 2 tygodni od dnia złożenia rozliczenia.

Podwójny podatek – Norwegia i Polska

Jeszcze do niedawna ulga abolicyjna pozwalała na uniknięcie podwójnego opodatkowania; zagraniczni podatnicy zobowiązani byli do pracownicy zarabiający w Norwegii zapłacą jednak podwójny podatek. Norwegia znajduje się bowiem na liście krajów, z których dochody należy rozliczyć na nowych zasadach. W praktyce wygląda to następująco: w przypadku dochodu za 2021 rok zwolnionego z podatku w Norwegii, w Polsce konieczne będzie zapłacenie podatku, gdy kwota przekroczy kwotę wolną od podatku (czyli 8000 zł). Wynosi on 17% dla kwoty do 85 528 zł, a powyżej tej kwoty – 32%. Jeśli podatek zapłacony za granicą będzie niższy, konieczne jest zapłacenie różnicy.

Podatki w Norwegii – najważniejsze pojęcia

Rozliczając się w Norwegii, możesz spotkać się następującymi zwrotami:

  • Selvangivelse – jest to zeznanie podatkowe, które otrzymasz od norweskiego urzędu skarbowego. Dowiesz się z niego między innymi, jaki podatek dochodowy w Norwegii odprowadziłeś w zeszłym roku. To jednak Twoim obowiązkiem jest sprawdzenie poprawności znajdujących się na nim danych (osobowych, dotyczących wskazanych w nim kwot). Ponadto musisz sam zadbać o to, aby w zeznaniu tym uwzględnić przysługujące Ci ulgi;
  • Årsoppgave fra NAV – jest to wykaz zasiłków, jakie otrzymywałeś w danym roku rozliczeniowym;
  • Årsoppgave fra banken – dokument ten wystawia bank. Informuje on o stanie Twojego konta na dzień 31 grudnia;
  • Lønns- og trekkoppgave – dokument ten dostaniesz od swojego pracodawcy na przełomie stycznia i lutego. Będą w nim zawarte informacje o tym, ile zarobiłeś w ubiegłym roku i jak wysokie podatki odprowadziłeś.

Jeśli nie masz pewności czy dokumenty, które otrzymałeś od pracodawcy albo z banku, są sporządzone prawidłowo, nie ryzykuj i zgłoś się do nas. Korzystając z naszej pomocy, unikniesz błędu w rozliczaniu podatków, które mogłyby skutkować mniejszym zwrotem, a nawet karą finansową.

Potrzebujesz pomocy w rozliczeniach? Skorzystaj z usług profesjonalistów!

Norweski system podatkowy jest dosyć zawiły – szczególnie osoby, które dopiero od niedawna pracują za granicą mogą mieć problem z rozliczeniem i skorzystaniem z wszystkich dostępnych ulg i odliczeń. Jeśli nie chcesz martwić się zachowaniem terminów i wypełnianiem dokumentów, skorzystaj z pomocy profesjonalistów. Firma zajmująca płacenia podatków w tym kraju, w którym pieniądze zostały zarobione. Od stycznia 2021 roku

się zeznaniami podatkowymi określi, jakie ulgi przysługują ci w danym roku oraz pomoże w skompletowaniu niezbędnej dokumentacji. Nie musisz także przejmować się tłumaczeniem dokumentacji z języka polskiego na norweski. Postaw na doświadczoną firmę zajmującą się prawem podatkowym w Norwegii, by zaoszczędzić czas i nerwy związane z corocznym obowiązkiem.

Podatki Norwegia – dlaczego jeszcze warto skorzystać z naszej pomocy?

Nieznajomość prawa szkodzi – maksyma ta dotyczy również spraw podatkowych. Jeśli nie wiesz, jak rozliczyć się z urzędem skarbowym możesz wiele stracić. My zadbamy o to, aby:

  • Twój zwrot podatku był możliwie jak najwyższy

Jeśli dopiero niedawno zamieszkałeś i podjąłeś pracę w Norwegii, możesz nie być świadomy wszystkich przysługujących Ci ulg podatkowych. Tym samym możesz stracić, rozliczając się z urzędem skarbowym. Zwrot podatku może być solidnym zastrzykiem środków finansowych. Dlatego zgłoś się do nas i nie rezygnuj z przysługujących Ci ulg.

  • Cała dokumentacja podatkowa była wykonana poprawnie

W przepisach podatkowych łatwo się pogubić, a jeszcze łatwiej o błąd w czasie uzupełniania zeznania, jeśli nie znasz zbyt dobrze norweskiego. Między innymi dlatego warto rozliczenie podatków powierzyć specjalistom. Pamiętaj też, że błędy w zeznaniu mogą słono kosztować.

W naszym zespole znajdują się specjaliści, którzy dokładnie przyjrzą się dostarczonym przez Ciebie dokumentom, wyjaśnią Ci, jak rozliczyć podatek w Norwegii, wskażą, jakie ulgi Ci przysługują i poprawnie uzupełnią Twoje zeznanie. Zaufaj nam i oszczędź sobie nerwów, a otrzymasz należny Ci zwrot podatku!

Z jakich ulg i odliczeń możesz skorzystać?

Podatnicy rozliczający się w Norwegii mogą skorzystać z wielu korzyści, do których zaliczają się przede wszystkim:

  • status pendler – czyli ulga przysługująca zagranicznym pracownikom podróżującym pomiędzy swoim krajem i Norwegią,
  • odliczenie za odsetki kredytu hipotecznego zarówno w Polsce, jak i w Norwegii,
  • odpis rodzicielski, obejmuje koszty przedszkola, opiekunki, świetlicy oraz zajęć ddoatkowych dla dzieci ,  poniesione zarówno w Polsce, jak i w Norwegii,
  • odpis z tytułu środków zgromadzonych na BSU,
  • odpis za bramki i promy,
  • odpis za dojazdy do pracy w Norwegii,
  • odpis za związki zawodowe,
  • odpis za składki na dodatkowy filar, potrącane z pensji.

Warto również wiedzieć, że w Norwegii obowiązuje kwota wolna od podatku (minsterfradrag), uzależniona od przychodów uzyskanych w poprzednim roku podatkowym (maksymalnie 43% kwoty brutto) oraz 4 progi podatkowe.

Ile wynosi podatek dochodowy w Norwegii? System podatkowy w Norwegii opiera się na skali proporcjonalnej – osoby zarabiające więcej zobowiązane są do płacenia wyższych podatków. Wpisując w wyszukiwarkę hasło „podatek Norwegia ile procent”, możesz poznać dokładne progi i stawki podatkowe; w roku 2020 I próg podatkowy wynosił 180 800 NOK.

Odliczenia i ulgi nie mają wpływu na ustalenie wysokości kwoty wolnej i progów podatkowych.  

Kiedy wypłacają podatek – Norwegia ma odrębne terminy.

Od zeszłego roku nastąpiło przyspieszenie terminu startu rozliczeń podatkowych. Norweski urząd skarbowy zaczął rozsyłanie wstępnego rozliczenia podatkowego już w marcu. Kiedy wypłacają podatek? Norwegia podchodzi do tego bardzo skrupulatnie: jeśli posiadasz dostęp do elektronicznego systemu Altinn, lub inną z form logowania,  zwrot możesz uzyskać nawet w ciągu 2 tygodni od dnia złożenia rozliczenia.

Podwójny podatek – Norwegia i Polska

Jeszcze do niedawna ulga abolicyjna pozwalała na uniknięcie podwójnego opodatkowania; zagraniczni podatnicy zobowiązani byli do płacenia podatków w tym kraju, w którym pieniądze zostały zarobione. Od stycznia 2021 roku pracownicy zarabiający w Norwegii zapłacą jednak podwójny podatek. Norwegia znajduje się bowiem na liście krajów, z których dochody należy rozliczyć na nowych zasadach. W praktyce wygląda to następująco: w przypadku dochodu za 2021 rok zwolnionego z podatku w Norwegii, w Polsce konieczne będzie zapłacenie podatku, gdy kwota przekroczy kwotę wolną od podatku (czyli 8000 zł). Wynosi on 17% dla kwoty do 85 528 zł, a powyżej tej kwoty – 32%. Jeśli podatek zapłacony za granicą będzie niższy, konieczne jest zapłacenie różnicy.

Potrzebujesz pomocy w rozliczeniach? Skorzystaj z usług profesjonalistów!

Norweski system podatkowy jest dosyć zawiły – szczególnie osoby, które dopiero od niedawna pracują za granicą mogą mieć problem z rozliczeniem i skorzystaniem z wszystkich dostępnych ulg i odliczeń. Jeśli nie chcesz martwić się zachowaniem terminów i wypełnianiem dokumentów, skorzystaj z pomocy profesjonalistów. Firma zajmująca się zeznaniami podatkowymi określi, jakie ulgi przysługują ci w danym roku oraz pomoże w skompletowaniu niezbędnej dokumentacji. Nie musisz także przejmować się tłumaczeniem dokumentacji z języka polskiego na norweski. Postaw na doświadczoną firmę zajmującą się prawem podatkowym w Norwegii, by zaoszczędzić czas i nerwy związane z corocznym obowiązkiem.

Złożymy poprawną deklarację skattemelding, uwzględniając wszystkie należne Ci zniżki

Uzyskaj pełen zwrot podatku, jaki Ci przysługuje!

Masz dodatkowe pytanie lub chcesz zamówić usługę? Skontaktuj się z nami!

Biuro w Stargardzie
tel. +48 91 836 98 76
[email protected]
Biuro w Szczecinie
+47 930 74 855
[email protected]
Biuro w Trondheim
+47 463 73 730
[email protected]